Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


W czwartek 21 kwietnia 2016r. w Towarzystwie Naukowym Płockim, mieszczącym się przy placu Narutowicza 8 w Płocku, odbyło się spotkanie promocyjne książki
Szkolne modele recepcji twórczości Cypriana Norwida do 2010 roku autorstwa Pani dr Wioletty Żórawskiej.

Uczestniczyła w nim liczna grupa zaproszonych gości oraz uczniowie Gimnazjum im. Cypriana Kamila Norwida w Bielsku wraz z rodzicami. Słowo wstępne wygłosiła Pani prof. dr hab. Daniela Żuk, członek zarządu TNP. Pani profesor podziękowała Pani dr Wiolettcie Żórawskiej za trud podjęcia się badania recepcji twórczości Norwida. Następnie głos zabrała  Pani dr Wioletta Żórawska. W swoim wystąpieniu omówiła  główne zagadnienia utworu. Zaznaczyła, że książka jest nieco zmienioną  wersją rozprawy doktorskiej, która powstała i obroniona została na wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

Dyskusję panelową rozpoczął ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, który podkreślił, że poezja Norwida jest trudna do zrozumienia dla młodzieży, dlatego jest wdzięczny autorce, że podjęła się badań i opisu tego tematu. Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor naszego Gimnazjum Pani Ewa Warabida, która stwierdziła, że Norwid żyje w naszym Gimnazjum. Podczas spotkania były wyświetlane slajdy z nazwiskiem oraz funkcją występującej osoby. Spotkanie uświetnili recytacją wierszy uczniowie klasy 3a: Jakub Olszewski i Sara Cieplik oraz absolwentka gimnazjum Dominika Żaczek, która zaśpiewała wiersz Norwida "Bema pamięci żałobny- rapsod".

Były kwiaty, gratulacje oraz kolejka osób proszących o podpis z dedykacją.

                                                                Krzysztof Kamiński

 

                                                                        Klasa IIB