W domu robaka” (https://www.taniaksiazka.pl/w-domu-robaka-george-r-r-martin-p-1299544.html) to pierwsza książka autorstwa Georga R. R. Martina, jaką przeczytałam. Rzadko kiedy zdarza mi się czytać coś z gatunku fantasy, więc wcześniej nie znałam książek tego autora. Do przeczytania tej powieści zostałam namówiona przez znajomego i naprawdę nie żałuję. Tak duże wrażenie zrobiła na mnie ta pozycja, że już nie mogę się doczekać, kiedy ponownie sięgnę po jakąś książkę Martina. “W domu robaka” nie jest długą powieścią, ale nie czytało mi się jej za szybko. Jest to bowiem wymagająca książka, zwłaszcza dla osoby niemającej styczności z takim gatunkiem.

Tajemnicze Uniwersum

W domu robaka” to mroczna opowieść, która opisuje pewne podziemne miasto, które zaludniane jest przez pewną dość enigmatyczną społeczność, która oddaje cześć kolejnym inkarnacjom Wielkiego Robaka. Jednym z mieszkańców tego tajemniczego miasta jest młody Annelyn, który wyrusza w podróż, aby zemścić się za doznane krzywdy. Spotyka go w tym czasie wiele przygód, niełatwych sytuacji, a to wszystko, co uda się jemu podczas tej podróży zobaczyć, na długo zostanie w jego pamięci. Podczas tej wyprawy Annelyn przechodzi swoistą metamorfozę, zmienia swoje podejście do świata i swoje zachowanie. Przekształca się na naszych oczach w osobę świadomą i zaczyna zauważać coś więcej niż tylko czubek własnego nosa. Nie chcę jednak zdradzać kolejnych szczegółów dotyczących fabuły tego opowiadania, dlatego zachęcam do przeczytania i wyrobienia sobie własnej opinii na temat tego tajemniczego uniwersum, jakie stworzył Martin.

Krótko, acz treściwie

“W domu robaka” to dość krótkie opowiadanie jak na tego typu gatunek literacki, ale mimo to w książce dzieje się naprawdę wiele. Wydarzenia jednak nie są upchnięte na siłę, ale wszystko ma swój sens, kolejność. Fabuła toczy się swoim rytmem i jest niezwykle logiczna. Autor w bardzo pieczołowity sposób wykreował głównego bohatera. Wszystko jest tutaj wykreowane i dograne w najmniejszym calu. Na ogromne uznanie zasługuje również kreacja uniwersum. Jest to mroczne i zdegenerowane miejsce, które przesiąknięte jest dekadenckimi zachowaniami bohaterów.

Książka nie jest tylko rozrywkowym opowiadaniem, ale niesie za sobą także konkretne przesłanie, które ukazuje bezsensowność wojny, która przynosi tylko szkody, żadnych korzyści. Autor zmusza czytelnika również do refleksji nad tym innością i tym, czy faktycznie mamy prawo takie osoby traktować gorzej. Moim zdaniem “W domu robaka” to opowiadanie, które jest ciekawe na wielu poziomach. Zachęcam zatem każdego do sięgnięcia po tę powieść. Naprawdę warto sprawdzić, co w tak krótkim opowiadaniu ma do zaproponowania swoim czytelnikom autor tego dark fantasy.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com